LC KATOWICE BARBÓRKA
zainaugurował swoją działalność 01.12.2001 r. Dziś jego członkami jest 13 pań i 1 pan, które połączyła wrażliwość na potrzeby innych.Celem Klubu jest sfera zadań publicznych obejmująca m.in. działalność charytatywna. Wszystkie zadania wykonujemy nieodpłatnie...
 od 2005 r.
PREZYDENT
KLUBU
w kadencji 2022/2023

BEATA BRZĘK-PILARSKA

Badanie wzroku śląskich dzieci

25 listopada 2019 w Domu Dziecka Zakątek Lion Halina i Lion Zosia wraz z wolontariuszami z LEO Klub Katowice przeprowadziły badanie wzroku dzieci.
Badanie ma na celu wczesne wykrycie wad wzroku takich jak: nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm, anisometropia, anisocoria oraz zez. Wykonywane jest urządzeniem Welch Allyn VS100.
Badanie jest całkowicie bezpieczne, bezstresowe, a nawet przyjemne, trwa około kilku sekund i jest wykonywane w sposób bezkontaktowy z odległości jednego metra. Można je porównać do zrobienia zdjęcia u fotografa. Wyniki badań nie są ostateczną diagnozą, ale są wskazówką do konsultacji ze specjalistą.
Wykonanie badań z odległości metra ma kilka wyjątkowych zalet:
- oko dziecka nie ulega akomodacji tak jak jest to możliwe przy innych autorefraktometrach, dzięki temu minimalizuje możliwość „oszukania" urządzenia;
- nie ma możliwości przeniesienia bakterii i wirusów chorobotwórczych, tak jak to jest możliwe przy autorefraktometrach stacjonarnych;
- w jednym czasie wykonywane jest badanie obu oczu, dzięki czemu jest możliwość wykrycia zeza oraz podanie wartości kątowej odchylenia każdego oka.
Po przebadaniu 30 dzieci, troje z nich zostało skierowanych do dalszej, specjalistycznej diagnozy.

W Mikołajki, 6 grudnia 2019 r. akcja była kontynuowana - przeprowadziliśmy badania w Szkole Podstawowej nr 1 w Brennej. W badaniu wzięło udział 155 uczniów i 14 dorosłych z grupy pracowników szkolnych oraz 30 przedszkolaków w wieku 3-6 lat. Na 196 badanych, 5 dzieci i 6 osób dorosłych miały wynik nieprawidłowy - w tych przypadkach rekomendowany jest kontakt z lekarzami okulistami.
W najbliższym czasie kolejne badania przeprowadzimy w:
9.12.2019 r. - kolejna Szkoła Podstawowa w Brennej 211 uczniów
13.12.2019 r. - przedszkole w Górkach Małych 125 dzieci
16.12.2019 r. - Szkoła Podstawowa w Górkach Małych 480 dzieci + 58 z tzw. „zerówki"
17.12.2019 r. - Szkoła Podstawowa nr 2 w Brennej 250 dzieci
19.12.2019 r. - Przedszkole Publiczne w Brennej 75 dzieci.

RCh Lidia Radlak